Results 1 to 7 of 7

Math Help - Find the Cost

  1. #1
    Junior Member
    Joined
    Aug 2010
    From
    NYC
    Posts
    70

    Find the Cost

    If the sandwich costs x dollars per foot and it is y inches long, what is the cost?

    I think this question is about creating an equation.

    MY WORK:

    Let C = cost

    Let x = dollar per foot

    Let y = amount in inches

    C = xy

    Is this correct?


    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor undefined's Avatar
    Joined
    Mar 2010
    From
    Chicago
    Posts
    2,340
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by fdrhs1984 View Post
    If the sandwich costs x dollars per foot and it is y inches long, what is the cost?

    I think this question is about creating an equation.

    MY WORK:

    Let C = cost

    Let x = dollar per foot

    Let y = amount in inches

    C = xy

    Is this correct?


    Thanks for showing work for this one...

    However it's not right because you need to convert between inches and feet.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Junior Member
    Joined
    Aug 2010
    From
    NYC
    Posts
    70
    In that case, can you show me the right answer?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    MHF Contributor undefined's Avatar
    Joined
    Mar 2010
    From
    Chicago
    Posts
    2,340
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by fdrhs1984 View Post
    In that case, can you show me the right answer?
    \displaystyle\text{Cost} = \left(x\ \frac{\text{dollars}}{\text{foot}}\right)\left(y\ \text{inches}\right)\left(\frac{1\ \text{foot}}{12\ \text{inches}}\right)

    Notice that the units cancel leaving dollars at the end.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Junior Member
    Joined
    Aug 2010
    From
    NYC
    Posts
    70
    After the units are removed, does this leave me with the equation
    C = x(dollars)(y/12)?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    MHF Contributor undefined's Avatar
    Joined
    Mar 2010
    From
    Chicago
    Posts
    2,340
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by fdrhs1984 View Post
    After the units are removed, does this leave me with the equation
    C = x(dollars)(y/12)?
    Yes and no.

    If you cancel as many units as possible, then yes, that's what you get, although normally you'd put the units at the end, as in C = xy/12 dollars. If you submitted the answer C = x(dollars)(y/12) I think the teacher would see this as somewhat odd.

    Removing all units just results in C = xy/12.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  7. #7
    Junior Member
    Joined
    Aug 2010
    From
    NYC
    Posts
    70
    I totally get it now. Thanks. In fact, my equation and your equation are not so different.
    They both produce the total cost C.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 2
    Last Post: July 8th 2010, 06:26 PM
  2. Find Combined Cost
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 4
    Last Post: April 21st 2009, 07:15 AM
  3. Can't Find Cost Price
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 1
    Last Post: February 5th 2009, 12:38 AM
  4. Find Hourly Cost
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 2
    Last Post: November 13th 2008, 02:48 AM
  5. Find the Cost
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 2
    Last Post: September 11th 2008, 12:58 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum