Results 1 to 2 of 2

Math Help - Verbal Problem

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Feb 2010
    Posts
    12

    Exclamation Verbal Problem

    A street corner vendor buys roses for $9.12 per dozen and sells them at $1 each. His costs of operation are $34 per day. If x represents the number of roses he sells in a day, express his profit for the day in terms of x.

    Can some one help me with this? thx
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Prove It's Avatar
    Joined
    Aug 2008
    Posts
    11,651
    Thanks
    1478
    Profit = Revenue - Cost


    If he buys them for $9.12 per dozen roses, that means that his cost from the roses is \frac{9.12x}{12} = \frac{19x}{25}. He also has a fixed cost of $34 a day.

    Therefore if we let C be the cost, C = \frac{19x}{25} + 34.


    He is earning $1 for every rose. So his revenue (R) is R = x.


    Therefore, if we let P represent the profit per day, we have

    P = R-C

    P = x - \left(\frac{19x}{25} + 34\right)

    P = \frac{25x}{25} - \frac{19x}{25} - 34

    P = \frac{6x}{25} - 34.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Verbal Problem
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 1
    Last Post: July 29th 2010, 06:35 PM
  2. Verbal Problem
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 4
    Last Post: July 26th 2010, 07:28 PM
  3. Verbal Problem
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 1
    Last Post: May 24th 2010, 01:02 PM
  4. verbal problem
    Posted in the Pre-Calculus Forum
    Replies: 1
    Last Post: March 25th 2010, 11:00 AM
  5. Verbal Problem
    Posted in the Calculus Forum
    Replies: 2
    Last Post: August 28th 2009, 07:46 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum