Results 1 to 2 of 2

Math Help - find selling price

  1. #1
    Newbie
    Joined
    May 2008
    Posts
    22

    find selling price

    a grocessor purchased 80 kg of rice at the rate of 13.50 per kg and mixed it with 120 kg rice at the rate of 16 per kg.at what rate per kg should he sell the mixture to gain 16%
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Member
    Joined
    May 2008
    Posts
    106
    First of all find the total cost of the mixture this would be
    <br />
(80 \times 13.50)+(120 \times 16)=3000

    He/She wants to gain 16% profit so He/She needs to sell the mixture for
    <br />
1.16 \times 3000 = 3480

    thats the price for all 200kg of the mixture to find the price per kg we need to divide by the weight of the mixture so
    <br />
Price=3480 \div 200= 17.40 per kilo
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 0
    Last Post: August 12th 2011, 05:09 PM
  2. selling price of computer
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: August 12th 2010, 08:02 PM
  3. find the price
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 2
    Last Post: December 18th 2009, 02:42 AM
  4. Replies: 1
    Last Post: April 30th 2009, 01:28 AM
  5. calculating selling price
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 3
    Last Post: September 7th 2008, 03:03 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum