Results 1 to 3 of 3

Math Help - calculating product pricing

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Nov 2012
    From
    a
    Posts
    2

    calculating product pricing

    A factory makes choclates. A box of Chocolate contains 0,9 kg. The purchase price of the ingredients is $ 10.00 per kg. While making the Chocolates in the factory there is a waste of 20% of the gross usage of ingredients. The waste can be sold for 50% of the purchase price of the ingredients.

    Question: calculate the costs of the ingredients per box of chocolates

    I would like to know how this is calculated step by step. The answer is 10.13 dollars but I get 11.25 dollars.

    Thank you in advance.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Joined
    Sep 2012
    From
    Australia
    Posts
    4,163
    Thanks
    761

    Re: calculating product pricing

    Hey kitchenbreak.

    If we have waste of 20% then per kg this is 10.00 * 0.2 = $2.00 per kg. Now this is sold at half price so the final waste of the product (that can't be recovered) is $2.00 - $2.00 * 0.5 = $1.00 per kg.

    So over-all we waste $1.00 per kg for every kg we buy if we buy it at $10.00 per kg.

    So now we need to figure out how much chocolate is needed and then consider the rebate we get when we sell the waste for half price (relative to purchase price).

    If we waste 20% then it means that buying z amount of chocolate and wasting 20% will leave the total amount in the product which is 0.9kg. So 0.8z = 0.9 so x = 0.9kg/0.8 = 1.125kg and at $10.00 per kg we get the cost as $11.25. To check the weight 20% of 1.125 is 0.225 and 1.125-0.225=0.9 as expected.

    So the total cost is $11.25 and the waste is 0.225kg which means the cost of this waste before selling is 0.225kg * $10.00 per kg = $2.25.

    The company will get back half of this by selling it at a reduced rate which means the rebate is 50% of $2.25 = $1.12 (roughly rounded down).

    Now the total cost was $11.25 for ingredients but they got a rebate of $1.17 for selling off the waste at half price which means total cost is $11.25 - $1.12 or $10.13 as expected.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Nov 2012
    From
    a
    Posts
    2

    Re: calculating product pricing

    Hi thanks a lot for the great explanation!
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 4
    Last Post: September 12th 2012, 02:45 PM
  2. 2 pricing questions
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: September 27th 2011, 10:55 AM
  3. Replies: 4
    Last Post: March 3rd 2011, 03:41 AM
  4. Calculating the product of ABC
    Posted in the Discrete Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: November 16th 2009, 04:16 PM
  5. Discount Pricing
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 2
    Last Post: January 10th 2007, 01:49 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum