Results 1 to 7 of 7
Like Tree2Thanks
  • 2 Post By HallsofIvy

Thread: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

  1. #1
    Super Member bigwave's Avatar
    Joined
    Nov 2009
    From
    Wahiawa, Hawaii
    Posts
    717
    Thanks
    1

    2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    2.7.2   y'=2y-1 Eulers Method-2.7.2b.png
    2.7.2   y'=2y-1 Eulers Method-2.7.2.png
    using Eulers Method
    ok, on (b) I am having trouble getting the book answers which are on the far left
    tried to follow what was in (a) but no...

    the latex has \item in it so I just pasted in the image
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor

    Joined
    Apr 2005
    Posts
    20,249
    Thanks
    3366

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    I frankly don't understand what you are doing. One of us is very confused! The problem asks you to numerically solve several differential equations using "Euler's method" with different step lengths. But you start by analytically solving the equation, not using "Euler's method".

    "Euler's method" is the very simplest method for numerically solving differential equations. It replaces the derivative, $\displaystyle \frac{dy}{dt}$ by the fraction $\displaystyle \frac{\Delta y}{\Delta t}$ where $\displaystyle \Delta y$ and $\displaystyle \Delta t$ are small changes in y and t respectively.

    In the first problem you are given that $\displaystyle y'= 3+ t- y$ with initial value y(0)= 1. Using Euler's method, we approximate that by $\displaystyle \frac{\Delta y}{\Delta t}= 3+ t- y$ or $\displaystyle \Delta y= (3+ t- y)\Delta t$. In (a) we are asked to use a step length of h (my $\displaystyle \Delta x$) equal to 0.1 to find y(0.1), y(0.2), y(0.3), and y(0.4).
    When t= 0, y= 1 so we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0- 1)(0.1)= 2(0.1)= 0.2$. When $\displaystyle t= 0+ 0.1= 0.1$, $\displaystyle y= 1+ 0.2= 1.2$.
    Now when t= 0.1 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.1- 1.2)(0.1)= 0.19$. When $\displaystyle t= 0.1+ 0.1= 0.2$, $\displaystyle y= 1.2+ 0.19= 1.39$.
    Now when t= 0.2 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.2- 1.39)(0.1)= 0.181$. When $\displaystyle t= 0.2+ 0.1= 0.3$, $\displaystyle y= 1.39+ 0.181= 1.571$.
    Now when t= 0.3 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.3- 1.571)(0.1)= 0.1729$. When $\displaystyle t= 0.3+ 0.1= 0.4$, $\displaystyle y= 1.571+ 0.1729= 1.7439$.

    That is what you should have for (a).



    In (b) we are asked to take h to be 0.05 and compare to part (a).

    Initially t= 0 and y= 1. $\displaystyle \Delta y= (3+ 0- 1)(0.05)= 2(0.05)= 0.10$ so the next step has t= 0+ 0.05= 0.05 and y= 1+ 0.10= 1.1.

    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.05- 1.10)(0.05)= 1.95(0.05)= 0.0975$ so the next step has t= 0.05+ 0.05= 0.10 and y= 1.1+ 0.0975= 1.1975. Compare that to y= 1.2 above.
    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.10- 1.1975)(0.05)= 1.9025(0.05)= 0.095125$ so the next step has t= 0.10+ 0.05= 0.15 and y= 1.1975+ 0.095125= 1.292625.
    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.15- 1.292625)(0.05)= 1.857375(0.05)= 0.09286875$ so the next step has t= 0.15+ 0.05= 0.20 and y= 1.292625+ 0.09286875= 1.38549375. Compare that to 1.571 above.

    Continue!
    Thanks from bigwave and topsquark
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Super Member bigwave's Avatar
    Joined
    Nov 2009
    From
    Wahiawa, Hawaii
    Posts
    717
    Thanks
    1

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    Ok I'll try the rest2.7.2   y'=2y-1 Eulers Method-screenshot_20190104-064127_chrome.jpg

    Why is latex so small
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    Super Member bigwave's Avatar
    Joined
    Nov 2009
    From
    Wahiawa, Hawaii
    Posts
    717
    Thanks
    1

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    Quote Originally Posted by HallsofIvy View Post
    I frankly don't understand what you are doing. One of us is very confused! The problem asks you to numerically solve several differential equations using "Euler's method" with different step lengths. But you start by analytically solving the equation, not using "Euler's method".

    "Euler's method" is the very simplest method for numerically solving differential equations. It replaces the derivative, $\displaystyle \frac{dy}{dt}$ by the fraction $\displaystyle \frac{\Delta y}{\Delta t}$ where $\displaystyle \Delta y$ and $\displaystyle \Delta t$ are small changes in y and t respectively.

    In the first problem you are given that $\displaystyle y'= 3+ t- y$ with initial value y(0)= 1. Using Euler's method, we approximate that by $\displaystyle \frac{\Delta y}{\Delta t}= 3+ t- y$ or $\displaystyle \Delta y= (3+ t- y)\Delta t$. In (a) we are asked to use a step length of h (my $\displaystyle \Delta x$) equal to 0.1 to find y(0.1), y(0.2), y(0.3), and y(0.4).
    When t= 0, y= 1 so we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0- 1)(0.1)= 2(0.1)= 0.2$. When $\displaystyle t= 0+ 0.1= 0.1$, $\displaystyle y= 1+ 0.2= 1.2$.
    Now when t= 0.1 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.1- 1.2)(0.1)= 0.19$. When $\displaystyle t= 0.1+ 0.1= 0.2$, $\displaystyle y= 1.2+ 0.19= 1.39$.
    Now when t= 0.2 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.2- 1.39)(0.1)= 0.181$. When $\displaystyle t= 0.2+ 0.1= 0.3$, $\displaystyle y= 1.39+ 0.181= 1.571$.
    Now when t= 0.3 we have $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.3- 1.571)(0.1)= 0.1729$. When $\displaystyle t= 0.3+ 0.1= 0.4$, $\displaystyle y= 1.571+ 0.1729= 1.7439$.

    That is what you should have for (a).



    In (b) we are asked to take h to be 0.05 and compare to part (a).

    Initially t= 0 and y= 1. $\displaystyle \Delta y= (3+ 0- 1)(0.05)= 2(0.05)= 0.10$ so the next step has t= 0+ 0.05= 0.05 and y= 1+ 0.10= 1.1.

    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.05- 1.10)(0.05)= 1.95(0.05)= 0.0975$ so the next step has t= 0.05+ 0.05= 0.10 and y= 1.1+ 0.0975= 1.1975. Compare that to y= 1.2 above.
    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.10- 1.1975)(0.05)= 1.9025(0.05)= 0.095125$ so the next step has t= 0.10+ 0.05= 0.15 and y= 1.1975+ 0.095125= 1.292625.
    Now $\displaystyle \Delta y= (3+ 0.15- 1.292625)(0.05)= 1.857375(0.05)= 0.09286875$ so the next step has t= 0.15+ 0.05= 0.20 and y= 1.292625+ 0.09286875= 1.38549375. Compare that to 1.571 above.

    Continue!
    here is are book answers #1(b)

    2.7.2   y'=2y-1 Eulers Method-2.7.2a.png
    Last edited by bigwave; Jan 4th 2019 at 11:55 AM.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Forum Admin topsquark's Avatar
    Joined
    Jan 2006
    From
    Wellsville, NY
    Posts
    11,463
    Thanks
    881
    Awards
    1

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    Quote Originally Posted by bigwave View Post
    Why is latex so small
    You are posting an image in the text area, not posting it using MHF's LaTeX system. That's why it is small.

    If you know LaTeX you can input the code here by wrapping it in [tex] ... [/tex] tags.

    -Dan
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    Super Member bigwave's Avatar
    Joined
    Nov 2009
    From
    Wahiawa, Hawaii
    Posts
    717
    Thanks
    1

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    ok why does the edit post disappear so soon.....

    actually it is the text from replies that is so small not mine....
    see the screenshot
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  7. #7
    Forum Admin topsquark's Avatar
    Joined
    Jan 2006
    From
    Wellsville, NY
    Posts
    11,463
    Thanks
    881
    Awards
    1

    Re: 2.7.2 y'=2y-1 Eulers Method

    Quote Originally Posted by bigwave View Post
    ok why does the edit post disappear so soon.....

    actually it is the text from replies that is so small not mine....
    see the screenshot
    If you need to make a change in a previous post just type it in and send it to me in a PM.

    If I'm remembering correctly you have up to 24 hours to edit a post.

    -Dan
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Eulers method convergence
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 1
    Last Post: Mar 4th 2016, 01:51 PM
  2. Eulers Method
    Posted in the Calculus Forum
    Replies: 4
    Last Post: Nov 12th 2011, 02:36 AM
  3. eulers method with excel...
    Posted in the Math Software Forum
    Replies: 4
    Last Post: May 19th 2011, 03:42 AM
  4. eulers method...
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 1
    Last Post: Mar 4th 2009, 05:09 PM
  5. Eulers method fo dif eq..
    Posted in the Calculus Forum
    Replies: 1
    Last Post: Mar 7th 2008, 08:03 AM

/mathhelpforum @mathhelpforum