Results 1 to 3 of 3

Math Help - Equation help

  1. #1
    Banned
    Joined
    Dec 2009
    Posts
    4

    Equation help

    if any one knows how to solve it or knows the equation to solve it plz let me know:
    the question is
    a machine coasts $ 550/weeek to maintain and each item that it produces costs $ 2.500 find the total weekly cost when the weekly production is:


    1)315 items



    2)420 items



    3)q items



    thanx
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Junior Member
    Joined
    Dec 2009
    Posts
    30
    multiply the cost of item by number of items then add weekly cost

    (315 x 2.5) + 550
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Flow Master
    mr fantastic's Avatar
    Joined
    Dec 2007
    From
    Zeitgeist
    Posts
    16,948
    Thanks
    5
    Quote Originally Posted by All-Nighter View Post
    if any one knows how to solve it or knows the equation to solve it plz let me know:
    the question is
    a machine coasts $ 550/weeek to maintain and each item that it produces costs $ 2.500 find the total weekly cost when the weekly production is:


    1)315 items



    2)420 items



    3)q items



    thanx
    C = 550 + 2.5 x

    where C is the weekly cost (in dollars) and x is the number of items produced each week.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 1
    Last Post: April 11th 2011, 01:17 AM
  2. Partial differential equation-wave equation - dimensional analysis
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 3
    Last Post: August 28th 2009, 11:39 AM
  3. Replies: 2
    Last Post: May 18th 2009, 12:51 PM
  4. Replies: 2
    Last Post: April 28th 2009, 06:42 AM
  5. Replies: 1
    Last Post: October 23rd 2008, 03:39 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum