Results 1 to 2 of 2

Thread: need help in solving this maths riddle

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Nov 2017
    From
    united kingdom
    Posts
    1

    Exclamation need help in solving this maths riddle

    A supermarket would like to sell 1000KG of apples at 20.18 dollars per Kg

    - the supermarket will sell 0.1kg per hour
    - every 0.10 dollars per kg reduction in the price accumulatively increases the sales by 1 %
    - every hour the quality of the product deteriorates resulting in accumulative decrease of 0.5% in the amount of apples sold per hour
    Last edited by topsquark; Nov 4th 2017 at 09:12 AM. Reason: Edit dollar signs
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor

    Joined
    Apr 2005
    Posts
    19,415
    Thanks
    2889

    Re: need help in solving this maths riddle

    Quote Originally Posted by ghostxivi View Post
    A supermarket would like to sell 1000KG of apples at 20.18 dollars per Kg

    - the supermarket will sell 0.1kg per hour
    - every 0.10 dollars per kg reduction in the price accumulatively increases the sales by 1 %
    - every hour the quality of the product deteriorates resulting in accumulative decrease of 0.5% in the amount of apples sold per hour
    You have set up an interesting situation but what is the question? what are you asking?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Math Riddle, Discrete Maths!
    Posted in the Discrete Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: May 19th 2015, 09:06 AM
  2. maths problem solving (counting?)
    Posted in the New Users Forum
    Replies: 1
    Last Post: Apr 6th 2012, 04:23 AM
  3. Solving maths using Maple
    Posted in the Advanced Math Topics Forum
    Replies: 0
    Last Post: Mar 12th 2012, 11:55 PM
  4. Replies: 4
    Last Post: Jun 19th 2010, 08:10 AM
  5. Maths Problem Solving Advice
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: May 27th 2009, 05:47 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum