Need help wit this plz. Exam revision so need to know how to do it. thank you

10 people go to a shop that sells kites. A blue kite costs $6, red ones are $4 and green ones are $5.
All together, the group buys $53 worth of kites. Use matrices to figure out just how many people buy each different type of kite.