Results 1 to 2 of 2

Math Help - Greg need help with assignment

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Dec 2008
    From
    Buffalo
    Posts
    7

    Greg need help with assignment

    Hi! My name is Greg and I really need some help on this assignment
    1.
    Determine the extension amount of the following order:
    Product X: 10 units @ $2.35 each
    Product Y: 12 boxes @ $6.15 per box
    Product Z: 3 dozen @ $12.20 per dozen
    here is my answer:
    Product X= $23.50
    Product Y= $73.80
    Product Z= $36.60


    2. A trader buys 3 dozen units of product X for a total of $158.40. What is the unit cost?
    Unit cost= 3 x 12= 36
    $158.40/36= $4.40

    3. A trader can purchase a good at $7.20 per unit, or they can buy 5 for $33.00. What is the total amount saved by buying in bulk? I don't understand this question

    4. A merchant pays $4,320 for a shipment of goods after receiving a 10% trade discount. What is the list price for the shipment?
    trade discount amt = $4,320/.10= $43,200

    5. A wholesaler lists a refrigerator model at a price of $850 and offers a chain discount of 20% and 10%. What is the net price?

    Net Price
    100%-(20 +10)=100-30=70
    850 x .70= $595

    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Member Last_Singularity's Avatar
    Joined
    Dec 2008
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Kenny7 View Post
    Hi! My name is Greg and I really need some help on this assignment
    1.
    Determine the extension amount of the following order:
    Product X: 10 units @ $2.35 each
    Product Y: 12 boxes @ $6.15 per box
    Product Z: 3 dozen @ $12.20 per dozen
    here is my answer:
    Product X= $23.50
    Product Y= $73.80
    Product Z= $36.60


    2. A trader buys 3 dozen units of product X for a total of $158.40. What is the unit cost?
    Unit cost= 3 x 12= 36
    $158.40/36= $4.40

    3. A trader can purchase a good at $7.20 per unit, or they can buy 5 for $33.00. What is the total amount saved by buying in bulk? I don't understand this question

    4. A merchant pays $4,320 for a shipment of goods after receiving a 10% trade discount. What is the list price for the shipment?
    trade discount amt = $4,320/.10= $43,200

    5. A wholesaler lists a refrigerator model at a price of $850 and offers a chain discount of 20% and 10%. What is the net price?

    Net Price
    100%-(20 +10)=100-30=70
    850 x .70= $595

    #3: It is asking you the difference in the price if you buy 5 with the bulk option or if you bought 5 individually. So option 1: if you buy 5 in-bulk, you need to pay $33.00. Option 2: if you buy 5 individually at $7.20, then you pay 5 x $7.20. Find the difference between option 1 & 2.

    #4: If the original price was x and a 10% discount on x gives you $4,320, then your equation is 0.9x=4320. Solve for x by dividing both sides by 0.9.

    #5: If you are are offered a chain discount on $850, then you multiply that amount by 0.8 (20% discount) and 0.9 (10% discount) consecutively: 850(0.8)(0.9)
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Greg need help with Math
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: January 7th 2009, 04:36 AM
  2. Greg need help with assignment
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 0
    Last Post: January 3rd 2009, 02:11 PM
  3. Greg need help with math homework
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: January 2nd 2009, 08:54 PM
  4. Greg need help with assignment
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: December 31st 2008, 09:55 PM
  5. assignment
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 1
    Last Post: March 16th 2008, 01:44 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum