Results 1 to 3 of 3

Math Help - Primary 4 math's question

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Apr 2009
    Posts
    15

    Primary 4 math's question

    A tub of ice-cream costing $12.90 is now sold at $10.95. A packet of milk is sold at a discount 0f 55 cents. How much will you save if you buy the tub of ice-cream and the packet of milk?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Joined
    Dec 2007
    From
    Ottawa, Canada
    Posts
    3,069
    Thanks
    65
    If your weekly allowance is $12.90 and your Dad gives you $10.95,
    how much does he owe you in total if he already owed you
    55 cents from last week's allowance?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Apr 2009
    Posts
    15
    Hi Wilmer,

    I got it! Thanks alot for your help!

    Regards,
    Mytan1963
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. primary 6 math
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: October 6th 2010, 06:38 AM
  2. Primary 4 math's question 2
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 2
    Last Post: October 18th 2009, 11:39 PM
  3. Primary 4 math's question 1
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 2
    Last Post: October 18th 2009, 11:33 PM
  4. Primary 5 math problem sum 1
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: October 11th 2009, 03:21 AM
  5. Primary 5 math problem sum 2
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: October 11th 2009, 03:19 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum