Results 1 to 6 of 6

Math Help - Heres one i cant work out.

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7

    Heres one i cant work out.

    ok i gave it a go but i know its not right.

    i have 47.25kilo of bait and it costs 54.75. how much would each kilo of bait cost?

    here how i know what i got ended up with is wrong. got this from the bait website:

    33.75kg of bait and it costs 47.82 so each kilo costs 4.85. i tried working this out but i ended up with a differnt answer.

    its the first one i want working out please :] also if you do work it out could you tell me how?

    thanks a lot
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    No one in Particular VonNemo19's Avatar
    Joined
    Apr 2009
    From
    Detroit, MI
    Posts
    1,823
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    ok i gave it a go but i know its not right.

    i have 47.25kilo of bait and it costs 54.75. how much would each kilo of bait cost?

    here how i know what i got ended up with is wrong. got this from the bait website:

    33.75kg of bait and it costs 47.82 so each kilo costs 4.85. i tried working this out but i ended up with a differnt answer.

    its the first one i want working out please :]

    thanks a lot
    Well, this is a division problem. You've got to divide 54.75 into 47.25 pieces.

    so \frac{54.75}{47.25}\approx{1.16}

    Also keep im mind that the best way to get an approximate guess is to round off the numbers before you divide.

    55/50=11/10=1.10
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7
    hi yeah i did that but when i tried it on the....33.75kg of bait and it costs 47.82 so each kilo costs 4.85. it came out 1.41 so that cant be right?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    No one in Particular VonNemo19's Avatar
    Joined
    Apr 2009
    From
    Detroit, MI
    Posts
    1,823
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    hi yeah i did that but when i tried it on the....33.75kg of bait and it costs 47.82 so each kilo costs 4.85. it came out 1.41 so that cant be right?

    That's right. Why do you think that it's not?

    1.42 is actually a better estimate though.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7
    omg im so dumb. i didnt take into account that the price was different on the second one because the company charged extra for making it themselves haha

    thanks
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    No one in Particular VonNemo19's Avatar
    Joined
    Apr 2009
    From
    Detroit, MI
    Posts
    1,823
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    omg im so dumb.
    thanks

    You're not dumb; just human.

    DEUCE!
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Work--please check my work for me
    Posted in the Calculus Forum
    Replies: 3
    Last Post: February 1st 2011, 10:02 AM
  2. Replies: 1
    Last Post: July 21st 2010, 07:02 PM
  3. heres a derivative problem for ya!
    Posted in the Differential Geometry Forum
    Replies: 1
    Last Post: November 15th 2009, 01:07 AM
  4. How would i do this work out?
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 17
    Last Post: September 13th 2009, 02:31 PM
  5. Replies: 1
    Last Post: December 4th 2007, 04:45 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum