Results 1 to 8 of 8

Math Help - Can someone help me out?

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7

    Can someone help me out?

    ok if i had 100 jiffy bags and for all of them it cost 13.00 how would i work out how much each individual one costs? would it be 10013?


    thanks
    Last edited by Nath420; June 22nd 2009 at 01:45 AM.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Super Member craig's Avatar
    Joined
    Apr 2008
    Posts
    748
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    ok if i had 100 jiffy bags and for all of them it cost 13.00 how would i work out how much each individual one costs? would it be 100 divided by 13?


    thanks
    No.

    Say 100 cost 13, if we divide both sides by 10 we get that 10 bags cost \frac{13.00}{10} which equals 1.30.

    Now repeat to find the cost of 1 bag.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7
    So it would be 13p each? 1.3010= 13 if thats right
    Last edited by Nath420; June 22nd 2009 at 12:47 AM.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    Super Member craig's Avatar
    Joined
    Apr 2008
    Posts
    748
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    So it would be 13p each? i divided 1.30 by 10if thats right
    Correct.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7
    ok if i wanted to do more say like...2000 jiffy bags at 206. would it be 200206= 0.97. then 0.97200= 0.00485p each?


    Sorrrry if im way out i was never good at maths
    Last edited by Nath420; June 22nd 2009 at 12:47 AM.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    Super Member
    Joined
    May 2009
    Posts
    527
    Yes, you're way off.

    If 2000 jiffy bags cost 206, then to find the cost of one jiffy bag you would do
    \frac{206}{2000} = 0.103 = 10.3\;\text{p}


    01
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  7. #7
    Newbie
    Joined
    Jun 2009
    Posts
    7
    So at the start i could of done 13.00100= 0.13p
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  8. #8
    Super Member craig's Avatar
    Joined
    Apr 2008
    Posts
    748
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Nath420 View Post
    So at the start i could of done 13.00100= 0.13p
    Yes, that would have given you the cost of 1
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+


/mathhelpforum @mathhelpforum