Results 1 to 2 of 2

Math Help - math help on products pricing

  1. #1
    Member
    Joined
    Dec 2006
    Posts
    93
    Awards
    1

    math help on products pricing

    Compute the unit price and decide which brand is the best buy.

    Brand Ounces Total price Unit Price

    Squeaky Clean 5.5 $0.36
    Smell Fresh 7.5 0.41
    Feel Nice 4.5 0.31
    Look Bright 6.5 0.44


    Can someone show me how you come up with the answer?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Forum Admin topsquark's Avatar
    Joined
    Jan 2006
    From
    Wellsville, NY
    Posts
    9,675
    Thanks
    302
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Patience View Post
    Compute the unit price and decide which brand is the best buy.

    Brand Ounces Total price Unit Price

    Squeaky Clean 5.5 $0.36
    Smell Fresh 7.5 0.41
    Feel Nice 4.5 0.31
    Look Bright 6.5 0.44


    Can someone show me how you come up with the answer?
    We need to calculate the price per unit volume, so
    Squeaky Clean: \frac{0.36}{5.5} = 0.065455
    Smell Fresh: \frac{0.41}{7.5} = 0.054667
    etc.

    I find that Smell Fresh has the lowest cost per unit volume of the four.

    -Dan
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. 2 pricing questions
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: September 27th 2011, 09:55 AM
  2. pricing algebra
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: July 19th 2010, 02:53 AM
  3. Option pricing
    Posted in the Advanced Statistics Forum
    Replies: 0
    Last Post: April 27th 2010, 02:54 PM
  4. ...norm takes products to products.
    Posted in the Number Theory Forum
    Replies: 1
    Last Post: April 23rd 2010, 08:55 PM
  5. Discount Pricing
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 2
    Last Post: January 10th 2007, 12:49 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum