Results 1 to 2 of 2

Math Help - word problem

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Nov 2006
    Posts
    2

    word problem

    If 1/2" washers cost 44 cents per pound, and there are 2,600 pieces in a 100 pound box, how much would 1,920 pieces cost?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Forum Admin topsquark's Avatar
    Joined
    Jan 2006
    From
    Wellsville, NY
    Posts
    10,184
    Thanks
    403
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by loco517 View Post
    If 1/2" washers cost 44 cents per pound, and there are 2,600 pieces in a 100 pound box, how much would 1,920 drill bits cost?
    Well, a train leaves Denver at 11 AM Tuesday morning and another train leaves New Jersey at 3 PM....

    I think you posted two parts of two different problems...

    -Dan
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. word problem - the snow plough problem?
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 1
    Last Post: October 13th 2011, 02:02 PM
  2. Replies: 3
    Last Post: January 2nd 2011, 09:20 PM
  3. 1 Word problem and 1 function problem
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 8
    Last Post: April 21st 2010, 09:01 AM
  4. Replies: 2
    Last Post: January 10th 2009, 06:49 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum