Results 1 to 4 of 4

Math Help - Determining the break even point

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Feb 2009
    From
    Toronto
    Posts
    5

    Determining the break even point

    Hey guys! New to the site, I have a midterm in 7 hours... This is my problem:

    1) The variable-cost of a manufacturing a new product is $150.00 and the total fixed costs for the factory are $100,000. If the marketing department expects to sell 800 units,
    A) What price must be charged per unit to just break-even
    B) Given new sales estimates are 1,000 what price must be charged to make a profit of 20, 000

    Thanks for the help!
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Grandad's Avatar
    Joined
    Dec 2008
    From
    South Coast of England
    Posts
    2,570
    Thanks
    1

    Profit and break even

    Hello Haqq
    Quote Originally Posted by Haqq View Post
    Hey guys! New to the site, I have a midterm in 7 hours... This is my problem:

    1) The variable-cost of a manufacturing a new product is $150.00 and the total fixed costs for the factory are $100,000. If the marketing department expects to sell 800 units,
    A) What price must be charged per unit to just break-even
    B) Given new sales estimates are 1,000 what price must be charged to make a profit of 20, 000

    Thanks for the help!
    Share the fixed costs out among the units sold (or expected to be sold) to work out a cost per unit. Add this to the manufacturing cost per unit. Then add any profit, to get the price to be charged per unit.

    So in (A), the fixed cost per unit = $100,000/800 = $125.00. Add variable cost: $125.00 + $150.00 = $275.00 per unit. This is the price that must be charged to break even.

    Now do (B) in the same way, working out the profit per unit and adding this on to the total cost per unit.

    Can you complete this now?

    Grandad
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Feb 2009
    From
    Toronto
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Grandad View Post
    Hello HaqqShare the fixed costs out among the units sold (or expected to be sold) to work out a cost per unit. Add this to the manufacturing cost per unit. Then add any profit, to get the price to be charged per unit.

    So in (A), the fixed cost per unit = $100,000/800 = $125.00. Add variable cost: $125.00 + $150.00 = $275.00 per unit. This is the price that must be charged to break even.

    Now do (B) in the same way, working out the profit per unit and adding this on to the total cost per unit.

    Can you complete this now?

    Grandad
    Okay,

    For (B)

    It would be 100,000/1000=100+150(VC)=250/Unit

    Now I'm a little confused what do I now? Or did I make a mistake?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    MHF Contributor
    Grandad's Avatar
    Joined
    Dec 2008
    From
    South Coast of England
    Posts
    2,570
    Thanks
    1

    Profit and break even

    Hello Haqq
    Quote Originally Posted by Haqq View Post
    Okay,

    For (B)

    It would be 100,000/1000=100+150(VC)=250/Unit
    Quote Originally Posted by Haqq View Post

    Now I'm a little confused what do I now? Or did I make a mistake?
    Correct so far. Now add on the profit required per unit: $20.00. Total price to charge: $270.00

    Grandad

    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Break even point
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 8
    Last Post: June 9th 2010, 01:17 PM
  2. break even point
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: March 31st 2010, 03:43 AM
  3. Determining break even points of a function
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 0
    Last Post: November 5th 2008, 02:52 PM
  4. Break even point
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 0
    Last Post: March 22nd 2008, 11:01 AM
  5. Help needed with break point/change point models.
    Posted in the Advanced Statistics Forum
    Replies: 0
    Last Post: October 4th 2007, 05:41 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum