Results 1 to 6 of 6

Math Help - Maths question that needs to explained to 10 year old

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Dec 2008
    Posts
    21

    Maths question that needs to explained to 10 year old

    This is question which has to be explaine to a 10 year old.

    6 lollies and 3 ice creams cost 8.52
    3 icecreams and 6 drinks cost 9.24

    How much does 1 lolly 1 ice cream and 1 drink cost?
    Thanks

    dee
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Super Member
    Joined
    Jun 2008
    Posts
    792
    Say you bought 6 lollies and 3 ice creams for 8.52 and 3 ice creams and 6 drinks for 9.24. You have bought a total of 6 lollies, 6 ice creams, and 6 drinks and you spent a total of 9.24+8.52=17.76.

    We can then say that buying 6 lollies, 6 ice creams, and 6 drinks cost 17.76. If we divide by six, we can say that 1 lolly, 1 ice cream, and 1 drink cost 2.96
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Bar0n janvdl's Avatar
    Joined
    Apr 2007
    From
    Meh
    Posts
    1,630
    Thanks
    6
    Quote Originally Posted by dee@landspace.co.uk View Post
    This is question which has to be explain to a 10 year old.

    6 lollies and 3 ice creams cost 8.52
    3 icecreams and 6 drinks cost 9.24

    How much does 1 lolly 1 ice cream and 1 drink cost individually ?
    Thanks

    dee
    Are you sure there is no other info? It won't be possible to determine the exact price of each, unless I'm missing something very simple.

    This problem is very advanced for a 10 year old.

    Let the lollies be x
    The ice creams y
    The drinks z

    6x + 3y = 8,52
    3y + 6z = 9,24

    Divide both these equations by 3.

    2x + y = 2,84
    y + 2z = 3,08

    We can then simplify it to the following:

    2x + y - 2,84 = 0
    y + 2z - 3,08 = 0

    Therefore:

    2x + y - 2,84 = y + 2z - 3,08

    This simplifies to:

    x + 0,12 = z

    Now we can try and get a general solution for it.

    Let z = t

    Then x = t - 0,12

    And it follows that y = 3,08 - 2t
    Last edited by janvdl; January 1st 2009 at 12:32 PM. Reason: Fixed mistake
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    MHF Contributor
    skeeter's Avatar
    Joined
    Jun 2008
    From
    North Texas
    Posts
    11,694
    Thanks
    450
    Quote Originally Posted by dee@landspace.co.uk View Post
    This is question which has to be explain to a 10 year old.

    6 lollies and 3 ice creams cost 8.52
    3 icecreams and 6 drinks cost 9.24

    How much does 1 lolly 1 ice cream and 1 drink cost individually ?
    Thanks

    dee
    recheck the problem statement. as stated by janvdl, one can't figure the individual cost for each item, but one can determine the total cost for one each of all three items ...

    6 lollies and 3 ice creams cost 8.52
    3 icecreams and 6 drinks cost 9.24

    so ...

    (6 lollies and 3 ice creams) + (3 ice creams and 6 drinks) cost (8.52 + 9.24)

    6 lollies + 6 ice creams + 6 drinks cost 17.76

    divide by 6 ...

    1 lolli + 1 ice cream + 1 drink cost 2.96
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Newbie
    Joined
    Dec 2008
    Posts
    21
    Apologies to you guys. I have looked at the question again as per your advice and you are right. I did not read the question. They wanted the price for 1 lolly,1 Icecream and 1 Drink in total.

    Sorry guys - Skeeter and Janvdl


    Thanks

    Dee
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    Bar0n janvdl's Avatar
    Joined
    Apr 2007
    From
    Meh
    Posts
    1,630
    Thanks
    6
    Quote Originally Posted by dee@landspace.co.uk View Post
    Apologies to you guys. I have looked at the question again as per your advice and you are right. I did not read the question. They wanted the price for 1 lolly,1 Icecream and 1 Drink in total.

    Sorry guys - Skeeter and Janvdl


    Thanks

    Dee
    No worries
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 1
    Last Post: March 13th 2011, 09:36 AM
  2. Year 9 maths homework extension
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 14
    Last Post: February 2nd 2009, 09:37 AM
  3. Year 8 maths. quick
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 5
    Last Post: July 25th 2008, 06:53 PM
  4. [SOLVED] Year 8 maths. quick
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 3
    Last Post: June 27th 2008, 06:48 AM
  5. maths year six
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 6
    Last Post: November 22nd 2007, 11:15 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum