Results 1 to 6 of 6

Math Help - Please help.

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Oct 2008
    Posts
    11

    Please help.

    If 8 ounces of steak costs $1.74, how much does 12 ounces of steak cost?

    The directions here are: Write a proportion as your first step in solving each problem.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    is up to his old tricks again! Jhevon's Avatar
    Joined
    Feb 2007
    From
    New York, USA
    Posts
    11,663
    Thanks
    3
    Quote Originally Posted by stlwhitesheep View Post
    If 8 ounces of steak costs $1.74, how much does 12 ounces of steak cost?

    The directions here are: Write a proportion as your first step in solving each problem.
    ok, follow the hint, write your proportion

    the steak costs \frac {\$ 1.74}{8 \text{ ounces}}

    now what do you have to multiply this by to get 12 ounces in the denominator? or better yet, since the cost per unit ounce is to remain constant, write \frac {\$ 1.74}{8 \text{ ounces}} = \frac {\$ x}{12 \text{ ounces}}, now solve for x
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Newbie
    Joined
    Oct 2008
    Posts
    11

    Thanks, however there's more

    Ok, the answer i have is

    c $1.74

    12 = 8

    but how do i solve this?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    is up to his old tricks again! Jhevon's Avatar
    Joined
    Feb 2007
    From
    New York, USA
    Posts
    11,663
    Thanks
    3
    Quote Originally Posted by stlwhitesheep View Post
    Ok, the answer i have is

    c $1.74

    12 = 8

    but how do i solve this?
    i don't understand what you typed. you are solving \frac {1.74}8 = \frac x{12} for x
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Newbie
    Joined
    Oct 2008
    Posts
    3

    ..

    the easiest way to think about it is do $1.74 / 8 to get the value of a 1 ounce steak and then times that by 12 to getthe value of a 12 ounce steak
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    Newbie
    Joined
    Oct 2008
    Posts
    1
    1.74 x
    8 = 12

    Now, cross multiply: 8x = 1.74 x 12
    Multiply: 8x = 20.88
    Divide by 8: x = $2.61
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+


/mathhelpforum @mathhelpforum