Results 1 to 2 of 2

Math Help - Solution

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Sep 2012
    From
    USA
    Posts
    1

    Solution

    J.C penny sells an item for $9 each if the number of item purchased are less than 23 and for $3.40 each if the number of items purchased are 23 or more. Write the cost function (C) for the purchase of X number of items
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Prove It's Avatar
    Joined
    Aug 2008
    Posts
    10,969
    Thanks
    1009

    Re: Solution

    Let's say you purchased less than 23 items. If it costs you $3.40 per item, and x is the number of items, what is the cost?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 1
    Last Post: September 23rd 2011, 03:39 AM
  2. Replies: 1
    Last Post: March 24th 2010, 12:14 AM
  3. Finding the general solution from a given particular solution.
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 5
    Last Post: October 7th 2009, 01:44 AM
  4. Replies: 2
    Last Post: September 7th 2009, 02:01 PM
  5. find the general solution when 1 solution is given
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 4
    Last Post: March 4th 2009, 09:09 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum