Results 1 to 3 of 3

Math Help - Costs of Various Items

  1. #1
    Junior Member
    Joined
    May 2008
    Posts
    27

    Costs of Various Items

    if 7 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 piece of pie costs $4.20

    and 5 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 piece of pie costs $3.40.

    How much is 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 piece of pie?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Master Of Puppets
    pickslides's Avatar
    Joined
    Sep 2008
    From
    Melbourne
    Posts
    5,234
    Thanks
    27
    Hi pantera

    Have you tried to form some equations with this information?

    Lets called the price of a sandwich = S, the price of a coffee = C and the price of pie = P

    Here's a start, you have:

    7S+10C+1P=4.20

    Your turn.
    Last edited by pickslides; April 27th 2011 at 02:08 PM. Reason: bad Latex
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    MHF Contributor

    Joined
    Apr 2005
    Posts
    14,971
    Thanks
    1121
    Normally, two equations are not sufficient to determine three values. The fact that the prices, in pennies, must be positive integers is important here.
    Also, it appears to me that there is more than one answer that will satisfy these conditions.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. [SOLVED] monthly costs vs Direct costs
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 1
    Last Post: July 1st 2011, 01:48 PM
  2. Order of items around a circle
    Posted in the Discrete Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: October 28th 2010, 10:52 AM
  3. How are these two items equal?
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 5
    Last Post: September 1st 2010, 12:21 PM
  4. Replies: 0
    Last Post: October 26th 2008, 04:29 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum