Results 1 to 12 of 12

Math Help - The price of Apples SAT

  1. #1
    Senior Member vaironxxrd's Avatar
    Joined
    Nov 2010
    From
    USA
    Posts
    428
    Thanks
    1
    Awards
    1

    The price of Apples SAT

    I know this is a basic question, But i really don't under stand how to get the cents ,....



    Uploaded with ImageShack.us
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Prove It's Avatar
    Joined
    Aug 2008
    Posts
    11,805
    Thanks
    1578
    It should be clear that if 1lb is 6 apples, then 2lbs is 12 apples...


    10lbs : $d

    1lb : $d/10

    2lb : $d/5 = d/5 x 100c = 20d c.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Senior Member vaironxxrd's Avatar
    Joined
    Nov 2010
    From
    USA
    Posts
    428
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Prove It View Post
    It should be clear that if 1lb is 6 apples, then 2lbs is 12 apples...


    10lbs : $d

    1lb : $d/10

    2lb : $d/5 = d/5 x 100c = 20d c.
    I already know the dozens is 12 which is 1 pound but after that i get stuck. Like i know the answer must be cents but idk how can i find out 2lbs out of 10lbs
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    Newbie
    Joined
    Feb 2011
    Posts
    7
    The answer should be A.
    See if 1 pound is 6 apples.
    2 pound is 12 apples.
    Knowing that 10 pound equals to d.
    To get 2 pounds, we need to divide d by 5= d/5.
    After this, we know that d is in dollars not in cents.
    So we multiply d/5 by 100.
    We should get 20d.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    Senior Member vaironxxrd's Avatar
    Joined
    Nov 2010
    From
    USA
    Posts
    428
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Calye View Post
    The answer should be A.
    See if 1 pound is 6 apples.
    2 pound is 12 apples.
    Knowing that 10 pound equals to d.
    To get 2 pounds, we need to divide d by 5= d/5.
    After this, we know that d is in dollars not in cents.
    So we multiply d/5 by 100.
    We should get 20d.
    I don't know how are you getting the 5=d/5 are you just doing 10/2?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    MHF Contributor Unknown008's Avatar
    Joined
    May 2010
    From
    Mauritius
    Posts
    1,260
    Hm... let me try this:

    10 lbs <=> 60 apples <=> $ d

    (where <=> means equivalent. Since 1 lbs <=> 6 apples, 10 lbs <=> 60 apples)

    You want 12 apples, so divide everywhere by 5 to get:

    2 lbs <=> 12 apples <=> $ d/5

    Then, just convert this into cents by multiplying by 100.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  7. #7
    Senior Member vaironxxrd's Avatar
    Joined
    Nov 2010
    From
    USA
    Posts
    428
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by Unknown008 View Post
    Hm... let me try this:

    10 lbs <=> 60 apples <=> $ d

    (where <=> means equivalent. Since 1 lbs <=> 6 apples, 10 lbs <=> 60 apples)

    You want 12 apples, so divide everywhere by 5 to get:

    2 lbs <=> 12 apples <=> $ d/5

    Then, just convert this into cents by multiplying by 100.
    I get right that 60/12 = 5 and then d/5 x 100 = 500 .... that is what i get
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  8. #8
    Newbie
    Joined
    Feb 2011
    Posts
    7
    No i didn't mean that.
    What i meant was DIVIDE D BY 5 WHICH EQUALS TO D/5
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  9. #9
    Newbie
    Joined
    Feb 2011
    Posts
    7
    d/5 x100 is not equals to 500.
    it's 100d/5.
    When divided, you get 20d.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  10. #10
    MHF Contributor Unknown008's Avatar
    Joined
    May 2010
    From
    Mauritius
    Posts
    1,260
    Quote Originally Posted by vaironxxrd View Post
    I get right that 60/12 = 5 and then d/5 x 100 = 500 .... that is what i get
    No. You want to get 12 and to do so, you divide by 5 everywhere.

    10 lbs <=> 60 apples <=> $ d

    Divide by 5:

    10/5 lbs <=> 60/5 apples <=> $ d/5

    2 lbs <=> 12 apples <=> $ d/5
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  11. #11
    Senior Member
    Joined
    Nov 2010
    From
    Staten Island, NY
    Posts
    451
    Thanks
    2
    At this stage you should do this problem by the technique of picking numbers.

    Let's choose a value for d, how about d=10, so that 10 pounds of apples is 10 dollars. Thus the apples cost 1 dollar per pound. So it's 1 dollar for 6 apples, and therefore 2 dollars for 12 apples. 2 dollars is equal to 200 cents. Put a nice big circle around the number 200. That's the answer you want to get.

    Now, since we chose d=10, we substitute 10 in for d in each answer choice and use our calculator. We get the following:

    (A) 200
    (B) approximately 166.67
    (C) 50
    (D) approximately 16.67
    (E) .5

    Since (A) is the only answer that came out to 200, the answer is choice (A).

    Important Remark: The answer is not (A) because (A) came out correct. The answer is (A) because the other 4 choices did not come out correct. You must try all 5 choices before selecting your answer.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  12. #12
    Senior Member vaironxxrd's Avatar
    Joined
    Nov 2010
    From
    USA
    Posts
    428
    Thanks
    1
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by DrSteve View Post
    At this stage you should do this problem by the technique of picking numbers.

    Let's choose a value for d, how about d=10, so that 10 pounds of apples is 10 dollars. Thus the apples cost 1 dollar per pound. So it's 1 dollar for 6 apples, and therefore 2 dollars for 12 apples. 2 dollars is equal to 200 cents. Put a nice big circle around the number 200. That's the answer you want to get.

    Now, since we chose d=10, we substitute 10 in for d in each answer choice and use our calculator. We get the following:

    (A) 200
    (B) approximately 166.67
    (C) 50
    (D) approximately 16.67
    (E) .5

    Since (A) is the only answer that came out to 200, the answer is choice (A).

    Important Remark: The answer is not (A) because (A) came out correct. The answer is (A) because the other 4 choices did not come out correct. You must try all 5 choices before selecting your answer.
    Thanks now i feel I had a better response there
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Worded problem - price of apples and oranges.
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 7
    Last Post: December 4th 2011, 08:36 AM
  2. Replies: 0
    Last Post: August 12th 2011, 06:09 PM
  3. Replies: 2
    Last Post: March 26th 2011, 08:43 AM
  4. how many apples?
    Posted in the Discrete Math Forum
    Replies: 7
    Last Post: May 13th 2010, 12:48 PM
  5. 10 apples
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 2
    Last Post: September 19th 2005, 04:54 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum