Results 1 to 7 of 7

Math Help - simple question

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Jan 2011
    Posts
    9

    simple question

    can someone help on this i know its simple but i am on the road and cant answer it

    6 lollies + 3 ice creams cost 8.52
    3 ice creams + 6 drinks cost 9.24
    how much does 1 ice cream, 1 drink and a 1 lolly cost
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor Amer's Avatar
    Joined
    May 2009
    From
    Jordan
    Posts
    1,093
    6 lol + 3 ice = 8.52
    3 ice + 6 drink = 9.24 add them

    6 lol + 3 ice + 3ice + 6 drink = 8.25 + 9.24 then divide by 6
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Senior Member
    Joined
    Nov 2010
    From
    Staten Island, NY
    Posts
    451
    Thanks
    2
    Adding the two equations gives the cost of 6 of each. Then simply divide by 6:
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  4. #4
    Newbie
    Joined
    Jan 2011
    Posts
    9
    am i going mad but doesn't that give you the average price of the 3 not the individual prices??
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  5. #5
    MHF Contributor

    Joined
    Apr 2005
    Posts
    15,707
    Thanks
    1470
    You did not ask for the price of each! In fact, since you have only two equations with three unknown prices, you can't solve for individual prices. However, it happens that the two given equations reduce to a single equation that gives the "average cost" as well as the total cost of one of each of the three items which was what you asked.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  6. #6
    Newbie
    Joined
    Jan 2011
    Posts
    9

    school question

    Quote Originally Posted by HallsofIvy View Post
    You did not ask for the price of each! In fact, since you have only two equations with three unknown prices, you can't solve for individual prices. However, it happens that the two given equations reduce to a single equation that gives the "average cost" as well as the total cost of one of each of the three items which was what you asked.

    Alice has saved 10 more than Becky.
    Becky has saved 3 more than Charlie.
    Altogether Alice, Becky and Charlie have saved 26.50.
    How much has Alice saved?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  7. #7
    MHF Contributor alexmahone's Avatar
    Joined
    Oct 2008
    Posts
    1,074
    Thanks
    7
    Quote Originally Posted by peter2727 View Post

    Alice has saved 10 more than Becky.
    Becky has saved 3 more than Charlie.
    Altogether Alice, Becky and Charlie have saved 26.50.
    How much has Alice saved?
    Please post your working. Also, it is always better to start a new thread for a new problem.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. [SOLVED] Really simple question too hard for a simple mind
    Posted in the Statistics Forum
    Replies: 2
    Last Post: October 5th 2010, 08:03 AM
  2. Easy Question - Simple Interest, Simple Discount
    Posted in the Business Math Forum
    Replies: 0
    Last Post: September 21st 2010, 08:22 PM
  3. Replies: 4
    Last Post: May 4th 2010, 09:08 AM
  4. Simple Integral Question (I think it's simple)
    Posted in the Calculus Forum
    Replies: 7
    Last Post: February 13th 2010, 02:37 PM
  5. Replies: 1
    Last Post: May 30th 2009, 02:59 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum