Results 1 to 3 of 3

Thread: math prroblem

  1. #1
    Junior Member
    Joined
    Jun 2007
    Posts
    37

    Smile math prroblem

    please help me solve this
    sally bought three cholate bars and a pack of gum and paid $1.75. Jake bought two cholate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar and the cost of a pack of gum
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    Super Member

    Joined
    May 2006
    From
    Lexington, MA (USA)
    Posts
    12,028
    Thanks
    849
    Hello, lizard4!

    This is a very basic problem with a system of equations.
    Assuming you're new at this, I'll baby-step through it.


    Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75.
    Jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00.
    Find the cost of a chocolate bar and the cost of a pack of gum

    Let $\displaystyle C$ = cost of a chocolate bar.
    Let $\displaystyle G$ = cost of a pack of bum.

    Sally bought 3 chocolate bars at $\displaystyle C$ cents each.
    . . They cost her: .$\displaystyle 3C$ cents.
    She bought 1 pack of gum at $\displaystyle G$ cents each.
    . . This cost her: .$\displaystyle G$ cents.
    So she spent: .3C + G[/tex] cents.
    . . But we are told that she spent 175 cents.
    There is one equation: .$\displaystyle 3C + G \:=\:175$ .[1]

    Jake bought two chocolate bars at $\displaystyle C$ cents each.
    . . This cost him: .[$\displaystyle 2C$ cents.
    He bought 4 packs of gum at $\displaystyle G$ cents each.
    . . This cost him: .$\displaystyle 4G$ cents.
    So he spent: .$\displaystyle 2C + 4G$ cents.
    . . But we are told that he spent 200 cents.
    There is another equation: .$\displaystyle 2C + 4G \:=\:200$ .[2]

    Solve the system of equations: .$\displaystyle \begin{array}{cccc} 3C +G & = & 175 & [1] \\ 2C + 4G & = & 200 & [2]\end{array}$

    Multiply [1] by -4: .$\displaystyle \text{-}12C - 4G \:=\:\text{-}700$
    . . . . . . .Add [2]: . . $\displaystyle 2C + 4G \:=\:\; 200$

    And we get: .$\displaystyle -10C \:=\:-500\quad\Rightarrow\quad\boxed{ C \,= \,50}$

    Substitute into [1]: .$\displaystyle 3(50) + G \:=\:175\quad\Rightarrow\quad\boxed{ G \,=\,25}$


    Therefore: a chocolate bar costs 50 and a pack of gum costs 25.

    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  3. #3
    Junior Member
    Joined
    Jun 2007
    Posts
    37

    math

    thankyou
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 0
    Last Post: May 29th 2011, 12:57 AM
  2. Replies: 1
    Last Post: Jun 19th 2010, 10:05 PM
  3. Replies: 1
    Last Post: Jun 2nd 2010, 09:49 AM
  4. Replies: 2
    Last Post: Feb 15th 2010, 03:09 PM
  5. Dice Prroblem
    Posted in the Statistics Forum
    Replies: 5
    Last Post: Mar 23rd 2008, 02:26 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum