Results 1 to 2 of 2

Math Help - Equations

  1. #1
    Junior Member
    Joined
    Apr 2010
    Posts
    44

    Equations

    Nuts costing $9 per kg are to be mixed with nuts costing $6.5 per kg to make 10kg of nuts costing $8 per kg. How many kg of nuts costing $9 per kg should be used?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    is up to his old tricks again! Jhevon's Avatar
    Joined
    Feb 2007
    From
    New York, USA
    Posts
    11,663
    Thanks
    3
    Quote Originally Posted by buck View Post
    Nuts costing $9 per kg are to be mixed with nuts costing $6.5 per kg to make 10kg of nuts costing $8 per kg. How many kg of nuts costing $9 per kg should be used?
    Let x be the number of kg of $9 nuts to be used, and y be the number of kg of $6.50 nuts to be used.

    we want the total to be 10 kg, hence we have

    x + y = 10 ........................(1)

    we want the cost to be $8 per kg, since the cost of the x-nuts is 9x and the cost of the y-nuts is 6.5y, and the cost of the 10 kg mixture is to be $80, we also have the equation

    9x + 6.5y = 80 ...................(2)

    so now you have a system of two equations with two unknowns. Solve this system for x to get your answer.
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 6
    Last Post: November 30th 2011, 01:41 AM
  2. Equi Potential Equations or Euler Type Equations
    Posted in the Differential Equations Forum
    Replies: 1
    Last Post: April 2nd 2010, 02:58 AM
  3. Replies: 3
    Last Post: February 27th 2009, 07:05 PM
  4. Replies: 1
    Last Post: September 1st 2007, 06:35 AM
  5. Replies: 1
    Last Post: July 29th 2007, 02:37 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum