Results 1 to 2 of 2

Math Help - Need help with Algebra 2

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Oct 2009
    Posts
    1

    Exclamation Need help with Algebra 2

    Ok I need help with my algebra 2...we're doing word problems right now and the big one that I'm stuck on is....

    In 1902, 44 loaves of bread cost the same amount as 1 loaf of bread in 2006. If a loaf of bread in 2006 cost $1.72 more than in 1902, find the cost of a loaf of bread in 1902.

    Any help with this would be appreciated. My math teacher's gone for today so I'm stuck...and there's no other homework help, since there's none on fridays. I have to get all of my work done for school today cause if i dont' anything that's not submitted will be counted as zero...and i'll practically fail...

    I hope to hear from any one soon.
    Please help
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    MHF Contributor
    Joined
    Dec 2007
    From
    Ottawa, Canada
    Posts
    3,102
    Thanks
    68
    Quote Originally Posted by ForeverMoon15 View Post
    In 1902, 44 loaves of bread cost the same amount as 1 loaf of bread in 2006.
    If a loaf of bread in 2006 cost $1.72 more than in 1902, find the cost of a loaf of bread in 1902.
    x = cost per loaf in 1902

    44x = x + 1.72

    Can you handle that?
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 1
    Last Post: February 4th 2011, 08:39 AM
  2. Replies: 2
    Last Post: December 6th 2010, 03:03 PM
  3. Algebra or Algebra 2 Equation Help Please?
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 4
    Last Post: May 12th 2010, 11:22 AM
  4. Replies: 0
    Last Post: April 23rd 2010, 11:37 PM
  5. i need help NOW with my algebra please
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 19
    Last Post: April 17th 2008, 07:08 PM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum