Results 1 to 2 of 2

Math Help - How to calculate the cost of 1 product here ?

  1. #1
    Newbie
    Joined
    Sep 2009
    Posts
    1

    How to calculate the cost of 1 product here ?

    Friends, this is mine first post here. I need your help to calculate cost of one unit here. Suppose if the cost of per one thousand (1000) unit(set) of processor is 562$ then what would be the cost of single processor ?

    Thanks
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

  2. #2
    A riddle wrapped in an enigma
    masters's Avatar
    Joined
    Jan 2008
    From
    Big Stone Gap, Virginia
    Posts
    2,551
    Thanks
    12
    Awards
    1
    Quote Originally Posted by razer View Post
    Friends, this is my first post here. I need your help to calculate cost of one unit here. Suppose if the cost of per one thousand (1000) unit(set) of processor is 562$ then what would be the cost of single processor ?

    Thanks
    Hi razer,

    Well, basically, you divide the total amount by the number of processors you have.

    \frac{562}{1000}=.562
    Follow Math Help Forum on Facebook and Google+

Similar Math Help Forum Discussions

  1. Replies: 1
    Last Post: May 25th 2011, 04:32 PM
  2. how to calculate the dot product ...
    Posted in the Math Topics Forum
    Replies: 1
    Last Post: March 24th 2011, 03:02 AM
  3. Calculate a unit output cost/tariff
    Posted in the Statistics Forum
    Replies: 0
    Last Post: January 11th 2011, 03:28 PM
  4. Calculate the product
    Posted in the Algebra Forum
    Replies: 3
    Last Post: June 26th 2010, 05:17 AM
  5. Most efficient way to calculate the product.
    Posted in the Discrete Math Forum
    Replies: 1
    Last Post: November 12th 2009, 06:49 AM

Search Tags


/mathhelpforum @mathhelpforum